Raport K2 – aplikacje prasowe na iPada – jakie są, jak je tworzyć, jak korzystają z nich czytelnicy?

K2UX odpaliło bardzo interesujący z punktu widzenia biznesu medialnego serwis poświęcony prasie przeznaczonej na tablety i smartphone’y. Znajdziecie go pod linkiem: www.prasanaipada.pl K2 przeprowadziło mini-badania z użytkownikami  badając deklarowane zachowania, preferencje i sposób korzystania z aplikacji prasowych na urządzeniach mobilnych. Pomimo niewielkich prób, wnioski są dość ciekawe. Zobaczmy jakie.

Zanim wypunktuję najważniejsze wnioski dotyczące projektowania nowych form dla “starych mediów”, linki:

infografika       |      raport w pdf

Nie kryję satysfakcji, że jednym z pierwszych wniosków po lekturze raportu było to o czym wspominałem parokrotnie w poprzednich wpisach dt. aplikacji GW, Pulsu Biznesu – imitacje papierowych gazet na dotykowych ekranach wyglądają słabo. Nie dość, że opóźniają dostęp do informacji, pretensjonalnymi animacjami, to utrudniają przeglądanie artykułów, zmuszając userów do dodatkowego wysiłku w postaci konieczności powiększania tekstów.

Nowe kanały, wymagają nowych form. Użytkownik urządzeń mobilnych, tak samo jak użytkownik serwisów www na komputerach nie czyta linearnie, potrzebuję móc zawsze wrócić, tam gdzie zaczął, przeskakiwać między powiązanymi. Po to do cholery wynaleziono hiperłącza, których nie ma w gazetach papierowych!

Jeśli zabierasz się za projektowanie aplikacji na nośniku, który oferuje wiele angażujących form obcowania z treściami, w tym po raz pierwszy fizycznego kontaktu z nimi, to wykorzystaj to. Embeddowanie filmów, odświeżanie danych, które zmieniają się on-line (giełdy, kursy walut) – to coś czego nigdy nie było w prasie. Prasa na tabletach nie musi być tą samą papierową prasą w wersji cyfrowej- to zbyt dosłowne postrzeganie tej kwestii.

Dodatkowa kwestia, w dużo mniejszym stopniu zależna od wydawców, kwestia reklam. Pamiętam w 2010 gdy trzymałem w rękach swojego pierwszego iPada i przeglądałem aplikację Wired, uświadomiłem sobie, że po raz pierwszy w życiu bawię się reklamą. To także słabość naszych rodzimych aplikacji – są zbyt standardowe, na tak rewolucyjny kanał. To kwestia postrzegania reklamodawców, którzy patrzą na rozmiar tego małego rynku i nie widzą w tym szans na zwroty. Warto jednak ich ewangelizować i zachęcać do niestandardowych działań.

Zachęcam do przejrzenia raportu.

05. February 2013, autor: m_wiktorowski
Kategorie: Media, Technologie | Tagi: , , , , , , , , , | skomentuj