Jak agregatory newsów i będą zarabiać na Tobie?

Jeśli używasz swojego smartphone’a lub tabletu do czytania newsów za pośrednictwem aplikacji, to najprawdopodobniej słyszałeś o takich aplikacjach jak: Flipboard, Zite, FLUD, News Republic czy Pulse. Zapewne zwróciłeś też uwagę, na to, że niektóre z treści dostępnych za ich pośrednictwem zawierają reklamy, które pochodzą jednak z oryginalnych źródeł. Jak więc opłacalne jest dostarczanie newsów tysiącom użytkowników tych aplikacji?

 


Zarówno Flipboard, Zite i inne agregatory mają umowy partnerskie z dostawcami treści, od których pobierają prowizję z zysków z reklam w treściach przeglądanych za pośrednictwem aplikacji. Jednak sam model prowizyjny to za mało. by myśleć o stabilnym rozwoju. Niektóre z aplikacji sprzedały się większym firmom (Zite), a inne poszukują nowych źródeł przychodu. Podobnie jak wydawcy prasowi, którzy widząc nurkujące krzywe wykresów sprzedaży, inwestują w PayWalle.

W czerwcu te dwa światy – agregatorów i wydawców prasowych – ujawniły światu swój mariaż. New York Times i Wall Street Journal, leaderzy innowacji w dziedzinie płatnej dystrybucji prasy w formie cyfrowej, ogłosiły swoją współpracę z agragatorami newsów. Wall Street Journal z Pulse, a New York Times z Flipboardem.

Modele współpracy

WSJ&Pulse

Pulse dodał nową funkcję w swojej aplikacji – Źródła Premium, pozwala ona dokonać zakupu wewnątrz aplikacji przy pomocy konta iTunes. Cały proces zakupowy można zakończyć w trzech stuknięciach w ekran.

 

W efekcie WSJ zyskuje szansę na pozyskanie nowych subskrybentów. Nie jest możliwe zalogowanie się dla osób już posiadających wykupioną subskrypcję.

Minusem tego rozwiązania jest prowizja od transakcji, którą pobiera Apple. Przez co pozostaje mniej pieniędzy do podziału.

NYT&Flipboard

NYT dąży do udostępniania swoich treści na wszystkich platformach, z których korzystają jego czytelnicy. Także na takich platformach software’owych jak agregatory. Deal między NYT a Flipboardem umożliwia użytkownikom zalogowanie kontem NYT i dostęp do opłaconych treści.

 

Dla NYT jest to rozwinięcie jego strategii bazującej na ograniczaniu dostępu do jego treści. Jednocześnie liczą na to potencjał Flipboarda, który posiada dużą liczbę użytkowników (wg. estymacji Xyologic – 20 mln pobrań na platformy iOS-owe).

Potencjalnie nowojorczycy zyskują możliwość dotarcia do nowych subskrybentów, jednak sam proces subskrybowania nie jest tak prosty jak w przypadku WSJ i Pulse – kilka formularzy do wypełnienia, płatność następuje poza aplikacją. Od strony użytkownika jest to uciążliwe.

Co z tego ma użytkownik?

Po pierwsze, dodatkowe źródła newsów w jednej aplikacji. Nie musi instalować na swoim urządzeniu kolejnej aplikacji. Po drugie, nie musi trudzić się wystukując (często zbyt grubym) palcem na klawiaturze ekranu dotykowego nazwy magazynu, gazety czy serwisu www, który czyta. Po prostu dostaje katalog oferty i może je przeglądać. Po trzecie nie musi uczyć nawigowania po nowej aplikacji, przegląda newsy w wygodny i znany mu sposób, a trzeba podkreślić, że autorzy agregatorów kładą bardzo duży nacisk na user experience aplikacji.

Tło współpracy NYT z Flipboardem

Dzień przed udostępnieniem NYT na Flipboard miało miejsce wyjście z programu partnerskiego tej platformy dwóch magazynów: New Yorker i Wired. Będą udostępniać jedynie nagłówki dostępne przez przeglądarkę. Uzasadnienie jest czysto biznesowe – brak oczekiwanych zysków z reklam.

Która strategia będzie bardziej korzystna?

Podsumowując w jednym zdaniu: NYT jedynie przesunął granice muru, za którym chowa treści, a Pulse wybudował nową furtkę.

Przyjmując kryterium zysków (w krótkim terminie) radziłbym postawić pieniądze na Pulse. Dzięki współpracy z nim WSJ ma nowy kanał sprzedaży i szansę zyskać nowych subskrybentów, spośród użytkowników Pulse (wg. Xyologic – 11 mln userów, iOS + Android). Z tej perspektywy NYT nie ugra dla siebie dodatkowych korzyści. Skoncentrował się głównie na stworzeniu dodatkowego kanału konsumpcji swoich treści. Oczywiście NYT będzie się także dzielił  pieniędzmi za pozyskane przez Flipboard subskrypcje, jednak obstawiam, że ze względu na niewygodę procesu rejestracji, będzie ich mniej niż w przypadku WSJ na Pulse. Ponadto NYT i Flipboard podzielą się przychodami z reklam, których wielkość może okazać się niewielka,  na co wskazuje wycofanie się Conde Nast z udostepniania Wired i New Yorkera.

W dlugoterminowej perspektywie nie można jednak przewidzieć, kto bardziej zyska. Flipboard po wejściu na Androida stanie się jeszcze bardziej masowy, przez co może być o wiele większym źródłem przychodów. Jednak wciąż pozostajemy w fazie eksperymentów, zarówno w przypadku paywalli jak i agregatorów. Na tym etapie ciężko ferować wyroki.

12. July 2012, autor: Maciek Wiktorowski
Kategorie: biznes, Media | Tagi: , , , | skomentuj